Maple Blues Awards
About Us
Questions
Nominees
Register to Vote
Vote Online
 
Toronto Blues Society

Eighteenth Annual Maple Blues Awards: Nominees

The nominees listed below were selected by the Maple Blues Awards Nominations Panel for their outstanding achievements in blues music in Canada over the past year.

Entertainer Of The Year
The 24th Street Wailers
MonkeyJunk
Raoul & The Big Time
Steve Hill
Steve Strongman
Electric Act Of The Year
Downchild
Jack de Keyzer
MonkeyJunk
Steve Hill
Steve Strongman
Acoustic Act Of The Year
Adam Karch
Big Dave McLean
Brandon Isaak
Harrison Kennedy
Michael Jerome Browne
Male Vocalist Of The Year
Chuck Jackson
Harrison Kennedy
Jon Knight
Matt Andersen
Steve Marriner
Female Vocalist Of The Year
Angel Forrest
Dawn Tyler Watson
Diana Braithwaite
Shakura S'Aida
Suzie Vinnick
New Artist Or Group Of The Year
Irene Torres & The Sugar Devils
Joel Johnson Band
Jordan Officer
Sean Pinchin
Wicked Grin
BB King International Artist Of The Year
Beth Hart
Elvin Bishop
Janiva Magness
Johnny Winter
Mavis Staples
Recording/Producer Of The Year
Here On Earth (Self)
  • Artist: Brandon Isaak
  • Producer: Chris Isaak
Can You Hear the Music (Linus)
  • Artist: Downchild
  • Producer: Don Walsh
Belmont Boulevard (Blind Pig)
  • Artist: JW-Jones
  • Producer: Tom Hambridge
Hollywood Blvd.(Big Time)
  • Artist: Raoul and the Big Time
  • Producer: Raoul Bhaneja
Solo Recordings Vol. 2 (No Label)
  • Artist: Steve Hill
  • Producer: Steve Hill
Blues With A Feeling Award (Lifetime Achievement Award)
Diana Braithwaite
Alec Fraser
Danny Brooks
Ellen McIlwaine
Joe Murphy
Ken Whiteley
Michael Fonfara
Stephen Barry
Tom Lavin
Michael Jerome Browne
Brent Parkin
Nanette Workman
Theresa Malenfant
Guitar Player Of The Year
JW-Jones
Paul DesLauriers
Steve Dawson
Steve Hill
Steve Strongman
Harmonica Player Of The Year
Dave "Hurricane" Hoerl
Guy Bélanger
Harpdog Brown
Jerome Godboo
Steve Marriner
Piano/Keyboard Player Of The Year
David "The Groove Doctor" McMorrow (Jack de Keyzer)
David Vest
Julian Fauth
Kenny "Blues Boss" Wayne
Lance Anderson
Horn Player Of The Year
Al Lerman
Chris Whiteley
Jon Wong
Pat Carey
Richard Thornton
Drummer Of The Year
Bucky Berger (Fathead)
Lindsay Beaver (The 24th Street Wailers)
Matt Sobb (MonkeyJunk)
Sam Harrisson (Paul Deslauriers Band)
Tom Bona (Soulstack; Raoul & The Big Time)
Bassist Of The Year
Alan Duffy (Jack de Keyzer)
Alec Fraser
Greg Morency (Paul DesLauriers Band)
Keith Picot (Brandon Isaak)
Omar Tunnoch (Fathead)
Songwriter Of The Year
Angel Forrest
Brandon Isaak
Harrison Kennedy
Raoul Bhaneja
Ray Bonneville